تبلیغات
یادداشت های من - فیلترینگ بی رویه مسبب مشکلات امنیتی در سازمان ها

یادداشت های روزانه من درباره اینترنت، سیاست، آبکنار، رایانه، شعر، فناوری اطلاعات و ...
هر چیزی که بهش علاقه دارم

حسین (کیوان) جهانبخش آبکنار

جستجو

 

فیلترینگ بی رویه مسبب مشکلات امنیتی در سازمان ها

شنبه 27 فروردین 1390   01:24 ب.ظ

نکته: این مطلب فقط نظر شخصی نویسنده است و شاید درست نباشد.

همه روزه مطالب مختلفی درباره عملکرد ضعیف و نامناسب بخش فیلترینگ و نرم افزارهای آن و همچنین صفحه جدید فیلترینگ (البته جدید واسه یکی دو سال پیش) و انتقاداتی که از سوی خیلی ها از جمله مدیران سرویس های وبلاگ دهی (مثل نامه سرگشاده مدیران سه سرویس وبلاگ فارسی و نقد عملکرد کارگروه تعیین مصادیق) پخش می شود اما بحث من اصلا اینها نیست. بحث من چیز دیگری است.

زمانی بود که (حدود 4-5 سال پیش) استفاده از نرم افزارها یا سرویس های فیلترشکن به صورت بسیار محدود و برای کاربردهای بسیار خاص محدود می شد ولی امروزه با توجه به حجم گسترده وبلاگ ها و وب سایت های فیلتر شده استفاده از این راهکارها مثل فیلترشکن ها، وی پی ان ها و ... جزو لاینفکی از استفاده روزمره از فضای مجازی شده است. (من خود وبلاگی را میشناسم که روزانه حداقل 1 یا 2 پست درباره جدیدترین راهکارها دارد که البته قطعاً فیلتر است و این کار او غیرقانونی است و جزو جرائم رایانه ای محسوب می شود.)
بسیار خوب
پس استفاده از این راهکارها نه تنها به کاربران خانگی بلکه به کاربران تجاری، سیستم های دانشگاهی، ادارات دولتی و خصوصی و ... اختصاص دارد. بارها هم در اخبار و مقالات گوناگون شنیده می شود که استفاده از این نوع ابزارها خطرات امنیتی خاص خود را دارد (من کار به این موضوع ندارم که این اظهار نظرها علمی است یا فقط یک جنبه ممانعتی دارد، فرض را بر درستی این فرضیات می گذارم). پس استفاده از این نرم افزارها در ادارات و ... نیز می تواند خطرات جدی برای امنیت سیستم های کامپیوتری این اماکن داشته باشد. وقتی که بسیاری از سایت های علمی همه روزه به جرگه وب سایت های فیلتر شده اضافه میشود پس استاد یا دانشجوی دانشگاه مجبور به استفاده از این نرم افزارها خواهد شد (خصوصاً دانشجویان پزشکی و ...).
خلاصه اینکه باید راهکاری برای جلوگیری از این اتفاقات در پیش گرفته شود، خصوصاً راهکاری برای رفع فیلتر و بررسی سایت های فیلتر شده به صورت دوره ای اندیشیده شود.


نوشته شده توسط : حسین (کیوان) جهانبخش آبکنار

نوع مطلب : نقد ،جدی ،