تبلیغات
یادداشت های من - اخراجی ها 3 vs جدایی نادر از سیمین نظرات من

یادداشت های روزانه من درباره اینترنت، سیاست، آبکنار، رایانه، شعر، فناوری اطلاعات و ...
هر چیزی که بهش علاقه دارم

حسین (کیوان) جهانبخش آبکنار

جستجو

 

اخراجی ها 3 vs جدایی نادر از سیمین نظرات من

پنجشنبه 1 اردیبهشت 1390   03:00 ب.ظ

چند روز پیش رفتم و این دو فیلم رو در یک روز دیدم، جدا از اینکه بعضی ها اخراجی ها رو تحریم کردند!!، یک سری فقط برای اینکه حال اصغر فرهادی گرفته بشهنمی خواستن برن و جدایی رو ببینن!! البته توی بررسی هام درباره اخبار این دو فیلم و کامنت هایی که برای مطالب مرتبط به این دو فیلم  متوجه شدم که مردم ما اصلاً این چیزها براشون مهم نیست و فقط یک سری افراد خاص هستند که مسائل رو با هم قاطی می کنند.
حالا نظر من درباره این دو فیلم:
اخراجی ها 3: مجموعه اخراجی ها موفقیتش رو مدیون اخراجی ها یکه. اخراجی ها 1 داستان داشت، فیلمنامه داشت، هدف داشت، پایان بندی تقریبا مناسب داشت و در کنار اینها طنز هم داشت و این باعث استقبال مردم شد. اخراجی ها 2 که فروشی بی سابقه در تاریخ سینمای ایران داشت اصلاً داستان نداشت فکر می کنم و به نظر من بیشتر کنجکاوی مردم باعث فروشش شد، من که اصلاً سر و ته فیلم نفهمیدم چی هست و فقط یک تعداد تکه پرانی در کنار هم فیلم را ساخته بود و البته حضور یک دو جین بازیگران سرشناس و در پایان نباید از حمایت های صدا و سیما از این فیلم گذشت که مورد انتقاد خیلی ها قرار گرفته خصوصاً تیزر جدید آنها با آهنگ سوسن خانم. اخراجی ها 3 هم به همین منوال. یک تعداد بازیگر ریختن جلوی دوربین و هر کاری خواستند کردند. فیلم داستان محور بود ولی پر از حرف های کلیشه ای اینکه جوان ها جنگ را نشناخته اند، اینکه جانبازان و رزمندگان خیلی آدم های خوبی هستند در کنار ساخت نسخه ای تخیلی از یک اتفاق واقعی. کلا من نه از اخراجی ها 2 و نه از اخراجی ها 3 خوشم نیومده ولی برای چند لحظه لبخند زدن بد نیست.

جدایی نادر از سیمین: من از همین ابتدا بگویم که من از فیلم هایی که پایان باز دارند چندان رضایت ندارم. چند روز پیش داشتم شهر زیبای فرهادی رو میدیدم، روش کار فرهادی اینه که آدم رو غرق در داستان می کنه، توی داستان حل می کنه و در آخر رها می کنه به حال خودش، میگه خودت هر کار می خوای با این داستانی که توش غرق شدی بکن. در همه فیلم های فرهادی این احساس به آدم دست میده از جمله همین فیلم جدایی نادر از سیمین. با وجودی که من از فیلم های با پایان باز خوشم نمیاد ولی همیشه از فیلم های فرهادی خوشم میومده اونهم به خاطر همین غرق کردن آدم توی داستان و اینکه آدم احساس می کنه خودش بخشی از داستانه و با عناصر داستان همزادپناری می کنه. من عاشق فیلمهایی هستم که آدم رو درگیر می کنه ، نمی خواد به آدم چیزی رو القا کنه.

حالا دو نکته جالب درباره این دو تا فیلم:
اول اینکه فیلم جدایی نادر از سیمین با  همت هم وطنانمون در حال حاضر در بخش 250 فیلم برتر تاریخ سینما در سایت IMDB در رتبه 199 قرار گرفته که خودش موضوع جالبیه!!
دوم اینکه جدایی نادر از سیمین در 44 سینما و اخراجی ها 3 در 100 سینما (تقریباً دو و نیم برابر) در حال اکرانه. {خبر مربوط به 16 فروردین}


نوشته شده توسط : حسین (کیوان) جهانبخش آبکنار

نوع مطلب : نقد ،جدی ،سینما ،