تبلیغات
یادداشت های من - آموزش #C جلسه اول

یادداشت های روزانه من درباره اینترنت، سیاست، آبکنار، رایانه، شعر، فناوری اطلاعات و ...
هر چیزی که بهش علاقه دارم

حسین (کیوان) جهانبخش آبکنار

جستجو

 

آموزش #C جلسه اول

دوشنبه 19 اردیبهشت 1390   05:37 ب.ظ

انشالله از امروز می خوام از طریق چند جلسه کلیات زبان #C رو برای یکی از دوستانم توضیح بدم. این هم از جلسه اول:


تعریف .NET

تعریف .NET یک جمله است: یک پلتفرم برای توسعه نرم افزارها که توسط مایکروسافت ایجاد شده است. این نرم افزار می تواند یک نرم افزار دسکت تاپ با برنامه نویسی به زبان های C#، VB، J# یا دیگر زبان های تحت مجموعه .NET باشد و یا برنامه های تحت وب که با تکنولوژی ASP.NET و با همین زبان ها امکان نوشتن اینگونه برنامه ها فراهم است، و با آن می توانید برنامه ای برای سیستم عامل ویندوز نوشته (این اولین چیزی است که به ذهن میرسد، به دلیل اینکه .NET محصول مایکروسافت است) و یا لینوکس و مکینتاش(با کمک نسخه ای مثل مونو) و یا برنامه ای برای ابزارهای هوشمند مثل PDAها و موبایل ها (مثلا با استفاده از Microsoft .NET Compact Framework) بنویسید.

پس چارچوب .NET یک چارچوب کلی است و به زبان برنامه نویسی خاصی محدود نمی شود. به طور کلی چارچوب .NET مجموعه ای از چند فناوری است که در تولید هر نوع برنامه ای کاربرد دارد و این فناوری ها عبارتند از (فناوری های مورد نظر ما برای یادگیری):

  • زبان های .NET: زبان ها شامل VB، C#، C++، Jscript.NET و J# هستند.
  • Common Language Runtime (CLR): موتور اجرای همه برنامه های .NET است که در حین اجرا سرویس های خودکار مثل بررسی امنیت، مدیریت حافظه و بهینه سازی را برای برنامه ها فراهم می کند.
  • Visual Studio: این ابزار برای نوشتن برنامه های تحت .NET و دارای مجموعه کامل از قابلیت های تولید و رفع خطاست. وقتی VS را نصب می کنید چارچوب .NET به طور کامل نصب می شود و نیازی به نصب جداگانه آن نیست.
  • کتابخانه کلاس (Class Library): مجموعه ای از توابع و کلاسهاست که برای انجام کارهای مختلف مورد استفاده قرار میگیرد.مثلا یک کتابخانه کلاس برای کنترل چاپ، یکی برای کار با شبکه، یکی برای کار با دیتابیس و ... است. این کلاسها به گروها یا Namespace (فضای نام) های مختلف دسته بندی شده اند. در زمان نوشتن هر برنامه اگر به کلاسی نیاز داشتیم می توانیم فضای نام آن را به برنامه اضافه کنیم. (توضیحات کامل در جلسه کلاس و فضای نام)
  • نوع داده ای پایه یا عمومی (CTS): نوع های داده ای مثل "نوی داده عدد صحیح علامت دار 32 بیتی (Int 32)" که انواع داده ای در زبان های مختلف بر اساس این نوع های پایه ای تعریف میشود و این عمل باعث هماهنگی بیشتر بین زبان های تحت .NET می گردد.

به دلیل اینکه اینها مباحث پایه ای و نظری برنامه نویسی .NET به حساب می آیند، توضیح زیادی درباره شان نمی دهم. بیشتر بر عهده خودتان می گذارم و برویم سراخ C#.

مبانی اصلی زبان C#:

حساسیت به حروف بزرگ و کوچک: زبان C# به حروف کوچک و بزرگ حساس است و این هم می تواند مفید باشد و هم مشکل ساز. مفید از این جهت که مثلاً می توانید یک اسم را به چند طریق استفاده کنید و مثلاً متغیر name را برای متغیر از نوع خصوصی و متغیر Name را برای همان متغیر از نوع عمومی استفاده کرد. (در بخش تعریف متغیر توضیحات کامل داده خواهد شد)

درج تفسیر و کامنت: مثل همه زبان ها می توان در بین کد برای افزایش شفافیت کد برای استفاده کنندگان بعدی و یا اصلاح کنندگان کد از کامنت استفاده کرد به صورت های زیر:

// Comment

/*  This is a Multiline

Comment */

برای اینکه در ابتدای یک کلاس یا متد بگوییم که آن کلاس یا متد چه کار می کند می توانیم از روش زیر استفاده کنیم. (با استفاده از زبان XML) در این صورت در هنگام استفاده از کلاس توسط دیگران می توانند توضیحاتی درباره کلاس را ببینند:

///  <summary>

///   This is a class to

///   work with databases.

///  </summary>

پایان دستور: بعد از هر دستور باید از سمی کالن (;) استفاده کرد.

بلوک ها: بلوک ها نگهدارنده چند خط از کدهای مرتبط با هم در کنار هم است. مثلا برای نوشتن کدهای که متد، کدهای مربوط به یک عبارت شرطی و ... آنها را باید داخل یک بلوک قرار داد.

{

                //Code goes here.

}

متغیر ها: متغیرها برای نگهداری داده ها استفاده می شوند و می توانند اعداد، متن، تاریخ و زمان ها را در خود نگه دارند و یا حتی میتوانند به اشیای تکامل یافته اشاره کنند. در زمان تعریف متغیر یک نام و مقداری برای آن در نظر گرفته می شود. برای تعریف یک متغیر محلی، نوع داده ای در ابتدای خط و در ادامه نام متغیر می آید و در پایان سمی کالن.

int number;

string name;

تمامی زبان های .NET از انواع یکسان داده ای زبان های مختلف ممکن است از نام های مختلف استفاده کنند (مثلا Integer در VB همان int در C# است)اما CLR تفاوتی قایل نمی شود و در واقع دو نام متفاوت برای یک نوع داده ای پایه هستند این کار باعث یکپارچگی زبان میشود.

مایکروسافت برای انطباق بیشتر انواع داده ای یک سری انواع داده ای پایه ای که از طریق کتابخانه .NET در دسترس هستند را ایجاد کرده است. لیست مهم ترین انواع داده ای اصلی در زیر آمده است:

 

 نام #C
 نام VB
 نام نوع .NET
 شامل
 byte Byte Byte یک عدد صحیح بین 0 و 255
 short Short Int16 یک عدد صحیح بین -32768 و 32768
 int Integer Int32 یک عدد صحیح بین 2147483648- و 2147483647
 long Long Int64 یک عدد صحیح بین -9.2e18 و 9.2e18
 float Single Single یک عدد اعشاری 32 بیتی با ممیز شناور
 double Double Double یک عدد اعشاری 64 بیتی با ممیز شناور
 decimal Decimal Decimal یک عدد کسری 128 بیتی با ممیز ثابت و اعداد 28 قمی را پشتیبانی می کند.
 char Char Char یک کاراکتر 16 بیتی با کدی منحصر به فرد
 string String String مجموعه ای با طول متغیر از کاراکتر های دارای کد منحصر به فرد
 bool Boolean Boolean یک مقدار درست یا غلط
 * Date DateTime تاریخ ها و زمان ها که به صورت یک عدد صحیح 64 بیتی ذخیره میشود
 * * TimeSpan دوره ای از زمان مثلاً 10 ثانیه یا 3 روز.
کوچکترین مقدار مجاز یک تیک (Tick( معادل 100 نانو ثانیه است
 object Object Object کلاس پایه نهایی تمامی انواع داده ای در دات نت و می تواند هر نوع داده ای یا شیء را در بر بگیرد.

پس می توانیم متغیر ها را به صورت زیر هم تعریف کنیم:

System.Int32 number;

System.String name;

با توجه به مثال بالا می فهمید که انواع داده ای پایه در فضای نام System قرار دارد.

تخصیص و مقدار دهی ها، رشته ها، آرایه ها، Enumerationها و عملیات های روی متغیرهای در جلسه بعد.


نوشته شده توسط : حسین (کیوان) جهانبخش آبکنار

نوع مطلب : برنامه نویسی ،